KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5715150
*
nr 571 5150
Gouache
sign Hv, Moder med barn, 32 x 23
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 16 mars 2009
kl 17:41:44
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache moder med barn täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:39
-
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, r..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:13
*
Gouache
nr 571 5150
Gouache
sign Hv, Moder med barn, 32 x 23
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 16 mars 2009 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache moder med barn täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:39 -
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, r..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:13